TARAF'TAN ÇAĞLAR'LA İLGİLİ ŞOK HABER!

Taraf'tan Çağlar'la ilgili şok haber!
21 Mayıs 2013 Salı 14:27

Taraf Gazetesi’nde İşadamı Cavit Çağlar’a TMSF tarafından sağlanan kolaylıklarla ilgili bir haber yayınlandı. “Devlet ‘yürü ya Cavit’ dedi” başlığıyla verilen haberin metni şöyle:

Karamehmet’in şirketlerine el koyan TMSF, Cavit Çağlar’a kolaylık yaptı. Arsalar üzerindeki haciz kaldırılıp, TOKİ’ye devredilerek Çağlar’ın kurtulması sağlandı.

TMSF’nin, Çukurova Grubu’na ait Show TV ile BMC şirketine el koymasının ardından gündeme gelen, bankanın asıl sahibi Cavit Çağlar ile TMSF arasındaki yapılan ilginç protokolle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Çağlar’ın, 440 milyon dolarlık borcu karşılığında TMSF’ye devrettiği arsaların, TMSF tarafından hacizli olduğu belirlendi. TMSF’nin, önce hacizleri kaldırarak, arsaların TOKİ’ye devredilmesinin yolunu açtığı tespit edildi. Bu durum, bankacılık sektöründe yeni bir tartışma başlattı.

Satılmayan arsayla ödeme

Taraf Gazetesi’nin haberine göre, TMSF’nin, Çağlar’ın arsalarına haciz koymasına ilişkin süreç yaklaşık 10 yıl öncesine dayanıyor. İnterbank’tan kaynaklanan 1.7 milyar dolarlık alacağını tahsil etmek isteyen TMSF, yaklaşık 10 yıl önce Çağlar’ın tüm fabrikalarını, arsalarını ve gayrimenkullerine el koyuyor. Bu süreçte, fabrika ve arsaların satışı için birçok kez girişimde bulunuluyor. Ancak, yeterli olmadığı için bu girişimler sonuçsuz kalıyor. TMSF ile Çağlar Grubu arasında 2010’da yeniden bir anlaşma yapıldı.

Şirketler iade edildi

TMSF ile Çağlar arasında yapılan protokol uyarınca, daha önceden el konulan tüm şirketler Çağlar’a iade edildi. Ayrıca, borç tutarında da yüzde 30’a varan indirim yapılarak, borç tutarı 440 milyon dolara indirildi. Yine anlaşma hükümleri doğrultusunda, Çağlar’ın gayrimenkulleri ve arsaları üzerindeki hacizler de kaldırıldı. Çağlar, protokol hükümleri doğrultusunda 440 milyon dolarlık borcunu belirlenen süre içinde ödemedi. Bunun üzerine yeni bir formül geliştirildi. TMSF’nin üzerinde haczi bulunan arsaların, TOKİ’ye devredilmesi ve TOKİ’nin de arsalar üzerinde konut yaparak, Çağlar’ın borcunu kapatması kararlaştırıldı. Halen, TOKİ’nin Çağlar’ın arsaları üzerinde konut yapma çalışmaları sürüyor.

OSB arazisinin de ticari alan ilan edilmesini istemiş

Tarım arazileri ile TMSF’ye olan borcunu ödeyen Cavit Çağlar’ın, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika arazileri için de yeni bir teklifte bulunduğu ortaya çıktı. Çağlar’ın, sanayi arsası statüsündeki bölümün, ticari ve konut alanı ilan edilmesini istediği ve bu yöntemle bu kısma da konut yapılmasını önerdiği bildirildi. Çağlar’ın hesabı tutarsa, sanayi arsaları önce imara açılacak, ardından da üzerine konut ve alışveriş merkezleri yapılacak. Böylece, Çağlar’a 1 – 1.5 milyar liralık ek bir kaynak oluşturulacak.

DİĞER HABERLER

Basın mensuplarına sağlık kolaylığı

Basın mensuplarına sağlık kolaylığı

Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürlüğü, Özel Hayat Hastanesi ve BURTIP Turan Turan Kemik Kas Eklem Sağlığı Merkezi ile sağlık sözleşmesi imzaladı.

İnanç turizmine bir durak daha ekleniyor

İnanç turizmine bir durak daha ekleniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanma aşamasına gelen Üftade Tekkesi, kentin en önemli manevi odaklarından biri haline geliyor.

YSK oy kullanma saatlerini belirledi

YSK oy kullanma saatlerini belirledi

Yüksek Seçim Kurulu, mahalli idareler seçiminde oy kullanma saatlerini belirledi.

Emniyet'te 14 daire başkanı görevden alındı

Emniyet'te 14 daire başkanı görevden alındı

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde 14 daire başkanı görevden alındı.

RÖPORTAJ

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

MEDYA POLEMİK

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu

DÖVİZ KURLARI

 • DOLAR

  2,1495 TL

 • EURO

  2,9731 TL

 • ALTIN

  88,9648 TL

 • IMKB

  73.170

Bursa Web Tasarım