'SELAM' FİLMİNİN GALASI ÜNLÜLERLE DOLDU

 'Selam' filminin galası ünlülerle doldu
31 Mart 2013 Pazar 17:33

Yurtdışındaki Türk okullarında görev alan fedakar öğretmenlerin hikayesini anlatan 'Selam' filminin galası yapıldı. Asya, Afrika ve Avrupa’da çekimleri gerçekleşen filmin galasına oyuncular ve çok sayıda ünlü isim katıldYurtdışındaki Türk okullarında görev alan fedakar öğretmenlerin hikayesini anlatan 'Selam' filminin galası yapıldı. Asya, Afrika ve Avrupa'da çekimleri gerçekleşen filmin galasına oyuncular ve çok sayıda ünlü isim katıldı.

Yapımcılığını Sabri Koç, yönetmenliğini Levent Demirkale'nin üstlendiği Selam filminin galası Trump Towers Cinemaximum'da yapıldı. Galaya filmin başrol oyuncuları Yunus Emre Yıldırımer, Burçin Abdullah ve Hasan Nihat Sütçü'nün yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, oyuncu ve yönetmen Hamdi Alkan, sanatçı Dursun Ali Erzincanlı, oyuncu Seray Sever, sunucu İkbal Gürpınar, Ömür Gedik, oyuncu İpek Tuzcuoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Çekimlerin zor ama güzel geçtiğini belirten yönetmen Levent Demirkale, "Zorluk bekliyorduk oldu ama hallettik. Yabancı ülkede yabancı oyuncularla olan kısımlar vardı. Teknik olarak da bitirdik. Memnunum her şeyden. 3 farklı kıtada çekildi. Fiziki şartlarlın zorluğuna hazırlanıp gittik zaten. Uygun prodüksiyonu bulamasaydım? Afganistan'da 45 yaşlarında bir kadın oyuncuyu kaç kişi arasından seçebilirdim ki?" dedi.

Filmin başrol oyuncusu Burçin Abdullah, "Afganistan'da yaptık çekimleri ve sonuç olarak çok keyifli bir iş çıkardık. Unutamadığım sahnelerden biri, öğrencilerimden bir tanesiyle psikolojimi ve yaşadığım anıları anlatıyordum. Orada çok duygulandım. Filmde öğretmenlerden bir tanesini canlandırıyorum. Gayesi, umudu olan güçlü bir öğretmeni canlandırıyorum." şeklinde konuştu.

Adem Öğretmen karakterini canlandıran Hasan Nihat Sütçü, "Filmde 3 ayrı öğretmenin hikayesi anlatılıyor. Hepsi farklı ülkelerde görev yapıyor. İdealleri uğruna, ihlas uğruna sevdiklerini geride bırakanların hikayesi bu. Bu film onların selamı. Film ile selamın ne olduğunu öğreneceğiz." diye konuştu.

Yunus Emre Yıldırımer, "Ben Senegal'deydim. Senegal Afganistan'a göre daha rahattı. Çok iyi insanlarla çalıştık. Bize geriye kalan oynamaktı. Biz sadece bir ucundan tutup yansıtmaya olayı çalıştık. Bütün sahneler benim için çok değerliydi" ifadelerini kullandı.

Filmi izleyen Hakan Şükür de, "Bunlar benim bildiğim şeyler tabi ama insan izleyince duygulanıyor. Bütün mesajlar farklı şeyler içeriyor ama özünde selamın ne demek olduğunu anlatıyor. Biz seyrettik ama inşallah herkes seyreder. Fedakar öğretmenlerin hikayelerini anlatıyor." dedi.

Filmde gözyaşlarına hakim olamayan sunucu İkbal Gürpınar ise ayakta durmakta güçlük çekti. Gürpınar, "Allah hepsinden razı olsun çok büyük iş yapıyorlar, selam olsun. Çocuğun ölümü beni çok etkiledi. Çocuğun avucunda kalan su sahnesinden etkilendim. Tenlerinden renginden dolayı yıllarca insanlar aşağılamış. Ben Sudan'a gittiğimde onlara sarılıp öptüm. Beyaz olduğum için çok şaşırmışlardı." diye duygularını dile getirdi.

Türk filmleri arasında 3 farklı kıta ve 4 farklı ülkede çekilen ilk film yapım olma özelliği taşıyan Selam'ın dağıtımını Warner Bros yapıyor. Filmde, savaşların, açlığın ve fakirliğin yaşandığı ülkelere gözlerini kırpmadan giden fedakar öğretmenler anlatılıyor. Dört ayda çekimleri tamamlanan Selam'da 50 kişilik teknik ekip ve 2 ton teknik malzeme kullanıldığı açıklandı. Senegal, Afganistan ve Bosna Hersek'te çekimleri gerçekleşen film, 29 Mart'ta vizyona girecek.

DİĞER HABERLER

Mamak Cami ve Cemevinin temeli atıldı

Mamak Cami ve Cemevinin temeli atıldı

Mamak Cami ve Cemevinin temel atma töreninde konuşan Çalışma Bakanı Çelik, "İnşallah bu proje bittiğinde diller, gönüller aynı aşka niyaz edecek" dedi.

İstanbul Emniyet Müdürü'nün acı günü

İstanbul Emniyet Müdürü'nün acı günü

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın annesi, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

İstanbul olimpiyatları Türkiye'ye getirmek için yarışıyor

İstanbul olimpiyatları Türkiye'ye getirmek için yarışıyor

2020 Olimpiyatları'nın evsahibinin belirleneceği yarışta İstanbul, rakiplerini geçerek tarih yazmaya hazırlanıyor.

THY Erdoğan ile "rekor"a uçtu

THY Erdoğan ile

Başbakan Erdoğan'ın Rusya'dan Buenos Aires'e 16 saatlik kesintisiz uçuşu, THY'nin iniş yapmaksızın gerçekleştirdiği en uzun uçuş olarak tarihe geçti.

RÖPORTAJ

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar

MEDYA POLEMİK

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu

DÖVİZ KURLARI

 • DOLAR

  2,1422 TL

 • EURO

  2,9638 TL

 • ALTIN

  88,3279 TL

 • IMKB

  73.285

Bursa Web Tasarım